הבלוג שלנו

גוגל חושפים את הרכיב הסודי במערכת הקוד הפתוח TensorFlow

'Gilad Sasson'
11 בנובמבר 2015
זמן קריאה: דקה אחת

לגוגל היו חדשות גדולות השבוע: המנכ"ל החדש של החברה הודיע בבלוג הרשמי על פתיחת הקוד של TensorFlow, מערכת הלמידה החישובית של גוגל. מאט קאטס מגוגל תיאר את החדשות כידיעה החשובה ביותר בעולם הטכנולוגיה כיום, ואמר שבמובן מסוים גוגל חושפת את "הרוטב הסודי".

גוגל השתמשו במערכת למידה חישובית הרבה לפני האלגוריתם RankBrain, ונעזרו בה לפירוש שאילתות, זיהוי קול, חיפוש תמונות, תרגום בין שפות שונות וגם דירוג אתרים בתוצאות החיפוש. גוגל מקווים שהקוד הפתוח של TensorFlow יעזור לחוקרים, למהנדסים ולכל מי שמתעניין בנושא ויאיץ את המחקר בנושא בינה מלאכותית ולמידה חישובית.

לפי מאט קאטס מגוגל פתיחת הקוד תיטיב עם כל העולם מכמה סיבות. אחת מהן היא שמערכת הלמידה החישובית הייתה דוגמה ל"רוטב הסודי" של גוגל, וחשיפת הטכנולוגיה תאפשר לעולם כולו, ולא רק לגוגל, להרוויח ממנה.

הסיבות האחרות הן:

ללמידה חישובית יש השפעה גדולה על העולם, החל מזיהוי קול ועד זיהוי תמונות ותרגום שפות, וההשפעה שלה הולכת לגדול עוד יותר. שימוש בלמידה חישובית יכול לפתור בעיות במגוון תחומים, ונישות רבות יתמכו בסטראטאפים שישתמשו בלמידה חישובית עבור תחומים ספציפיים.

  1. ניסיונות עבר לשחזר קודים של גוגל לרוב לא הצליחו (למשל הניסיון לשחזר את המסמך MapReduce שתיאר מערכת לעיבוד מידע השוואתי מסיבי), מכיוון שכל קוד חיצוני נתקל בקשיים שאולי כבר נפתרו בקוד המקורי של גוגל. עם הפיכת הקוד של גוגל לקוד פתוח נפתחות אפשרויות רבות למפתחים מחוץ לגוגל, והם לא צריכים להמציא מחדש את הגלגל.

כמובן שהנושא מעניין גם את מי שעוסק בקידום אתרים, ויש לצפות שאנשי מקצוע רבים בתחום ינצלו את ההזדמנות ולערוך ניסויים כדי לבחון את ההשפעה של רכיבים שונים על תוצאות החיפוש בגוגל. וגם אנחנו נמשיך לעקוב, לבדוק ולעדכן. המשיכו לעקוב אחרינו לעדכונים נוספים.