הבלוג שלנו

הקלות צפויות בתקנות הנגישות של אתרי אינטרנט

'Gilad Sasson'
16 באוגוסט 2017
זמן קריאה: 2 דקות

איגוד האינטרנט הישראלי עדכן את חברי האיגוד לגבי כמה הקלות משמעותיות בתקנות הנגישות אתרי אינטרנט שמטרתן להקל בעיקר על עסקים קטנים ובינוניים. רשימת ההקלות הועברה אתמול (15 באוגוסט 2017) לאישור הכנסת, ועד אישורן התקנות הנוכחיות עודן תקפות לפי לוח הזמנים שנקבע מראש (אתרים חדשים מחויבים בהנגשה מידית, ואתרים קיימים – החל מ-26 באוקטובר 2017).

נגישות אתר אינטרנט

איגוד האינטרנט הישראלי ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מגבלות פועלים זה למעלה מארבע שנים להגדיר תקנות מחייבות להנגשת אתרי אינטרנט עבור אנשים בעלי לקויות ראייה, שמיעה, מגבלות מוטוריות ואחרות. התוצאה היא רשימה של הנחיות למפתחים, מעצבים ועורכי תוכן הצפויה לחייב את כלל האתרים ותוכני האינטרנט של חברות פרטיות, גופים ציבוריים ועמותות החל מחודש אוקטובר הקרוב.

מכיוון שתהליך הנגשת האתרים כרוך בעלות כלכלית שעשויה להכביד על אתרים מעוטי תקציב, איגוד האינטרנט הציע מספר הקלות לתקנות הנגישות הנוכחיות:

פטור מהנגשה לבעלי אתרים עם מחזור כספי הנמוך ממיליון שקל בשנה

לפי נוסח ההקלה, בעלי אתרים קיימים שהמחזור הכספי הממוצע בשלוש השנים האחרונות לא הגיע למיליון שקלים בשנה יקבלו פטור אוטומטי מהנגשת האתר. פטור אוטומטי יינתן גם לאתרים חדשים של עוסק פטור או עוסק מורשה שהמחזור השנתי הממוצע שלו נמוך מ-300,000 שקלים, ומשנת 2020 – למחזור כספי נמוך מ-100,000 שקלים בשנה בממוצע.

בנוסח הנוכחי של התקנות, הפטור ניתן לעסקים בעלי מחזור כספי הנמוך מחצי מיליון שקלים בשנה ומחייב להגיש בקשה לנציבות.

פטור מהנגשה בשל מגבלות טכנולוגיות

אתרים שאינם יכולים להנגיש את האתר בשל מגבלות בתשתית או בממשק האתר יקבלו פטור לתקופה של שלוש שנים, ויוכלו להאריך את הפטור לשלוש שנים נוספות.

מניעת הגשת תביעה אוטומטית

בעלי אתרים שלא עמדו בדרישות הנגישות לא ייתבעו באופן אוטומטי, והם יקבלו הודעה על הפרה ודרישה לתיקונה. אם ההפרה לא תתוקן בתוך 60 יום ממועד קבלת ההודעה – תוגש תביעה.

הקלה בדרישות להנגשת סרטוני וידאו או אודיו

רק גופים ציבוריים וגדולים (מחזור שנתי גבוה מ-5 מיליון שקלים בשנה) יחויבו בהנגשת סרטונים – אחרים יהיו זכאים לפטור. כמו כן, מפעילי פורומים ואתרים המבוססים על תוכן גולשים לא ייחשבו אחראים על סרטונים לא מונגשים שיועלו בידי הגולשים, אבל הם כן יחויבו בהעמדת תשתיות נגישות.

 

למידע נוסף בקרו במדריך לנגישות אתרים.