הבלוג שלנו

OpenAI מפתחת מנוע חיפוש חדש

shlomit
21 בפברואר 2024
זמן קריאה: 2 דקות

OpenAI, החברה האחראית על כלי הבינה המלאכותית ChatGPT ו-Dall-E, עובדת על פיתוח של מנוע חיפוש מבוסס AI. לפי הדיווחים, כלי החיפוש החדש יהיה מהיר יותר מ-ChatGPT ויכולות הסיכום והתמצות שלו לא ייפגעו. עדיין לא ידוע אם כלי החיפוש יהיה פיצ'ר שישולב ב-ChatGPT או יישום נפרד לגמרי.

כבר עשרים שנה שגוגל שולטת כמעט בבלעדיות בשוק החיפוש באינטרנט. יש סיבות להניח שמנוע החיפוש החדש של AI (הממומן חלקית בידי מיקרוסופט) ישנה את התמונה. כבר עכשיו ל-ChatGPT יש כמאה מיליון משתמשים בשבוע, ולפחות חלקם רואים בו תחליף יעיל למנוע החיפוש של גוגל.

מצד שני, אי אפשר להגיד שההשקעה של מיקרוסופט בשילוב של ChatGPT במנוע החיפוש בינג שינתה הרבה במעמדה הזניח בשוק החיפוש העולמי. בשנה שחלפה מאז ההשקה המחודשת של בינג, הפעם כמנוע חיפוש מבוסס AI, חלקה של מיקרוסופט בשוק החיפוש בארצות הברית גדל באחוז וחצי, ובשוק החיפוש העולמי – בפחות מאחוז.

שוק החיפוש באינטרנט - גוגל מול בינג

גוגל נגד OpenAI – לוח זמנים

  • ChatGPT הוצג לקהל הרחב בנובמבר 2022. בתוך פחות משבוע הגיע ליותר ממיליון משתמשים, ובתוך תשעה חודשים למאה מיליון משתמשים ייחודיים בשבוע, ושבר את השיא של אינסטגרם וטיקטוק.
  • בדצמבר 2022 הכריזו בהנהלת גוגל על "קוד אדום" שמשמעותו היא איום ממשי על רווחי החברה מחיפוש.
  • בפברואר 2023 מיקרוסופט (המשקיעים העיקריים ב-OpenAI) הוסיפו פיצ'רים מבוססי ChatGPT למנוע החיפוש בינג. חודש אחרי גוגל כבר השיקו את Bard (כיום Gemini), צ'אטבוט מתחרה ל-ChatGPT.
  • במאי 2023 הציגו גוגל את SGE – Search Generative Experience – פיצ'ר מבוסס AI במנוע החיפוש של גוגל, שאמור לשנות את חוויית החיפוש ולהפוך אותה לאינטראקטיבית יותר. הכלי עדיין נמצא בגרסת בטא וזמין רק בחיפושים באנגלית.
  • בדצמבר 2023 השיקו גוגל את Gemini, מודל שפה מולטי-מודאלי, המסוגל לעבד סוגים שונים של מידע כולל תמונות, אודיו ווידאו. בהמשך שינו את שמו של הצ'אטבוט Bard ל-Gemini, והשיקו כלי AI בתשלום.

 

לסיכום, עוד מוקדם לדעת אם מנוע החיפוש של OpenAI יצליח להתחרות בגוגל, ואילו שינויים גוגל יעשו במנוע החיפוש כדי לעמוד בקצב. נמשיך לעקוב ולעדכן.