הבלוג שלנו

האם אפשר לקדם אתר בלי קישורים? גוגל אומרים שכן

'Gilad Sasson'
27 בנובמבר 2017
זמן קריאה: דקה אחת

קידום-אורגני7

האם אפשר להגיע למיקומים גבוהים בגוגל גם בלי קישורים? לפי גוגל התשובה היא כן.

בשבוע שעבר נשאל ג'ון מולר מגוגל האם אתר יכול להיות מדורג בראש תוצאות החיפוש גם בלי לבנות אף לא קישור אחד וקיבל את התשובה: בטח, זה מה שרוב האתרים עושים.

google ranking no links

כצפוי, התשובה הקצרה והמעורפלת משהו לא עברה בלי להוליד הררי פרשנויות בטוויטר ובפורומים של אנשי השיווק הדיגיטלי.

מתשובתו של מולר לא ברור אם הוא התכוון לאתרים שלא בנו קישורים באופן אקטיבי – כלומר, לא קנו קישורים, לא פרסמו פוסטים אורחים, לא רשמו אתרים לאינדקסים ולא השתתפו בשאר הפעילויות המכונות על ידי גוגל הונאות קישורים, ואפילו לא שיתפו תוכן ברשתות חברתיות – אבל השיגו איכשהו קישורים טבעיים בלי להתאמץ, או לאתרים שאין להם ולו קישור נכנס אחד?

אם התשובה הראשונה היא נכונה, אפשר לראות בהצהרה הזו המשך לקלישאה האומרת שכל מה שצריך כדי לקדם אתר בתוצאות החיפוש בגוגל הוא תוכן איכותי, וברגע שהמשימה הזו תושלם, הקישורים כבר יגיעו מעצמם. לקלישאה הזו יש אחיזה כשמדובר באתרים חזקים, ותיקים וסמכותיים, אבל קשה יותר לאמת אותה כשמדובר באתרים חדשים ולא מבוססים. איך אתרים נטולי קישורים לגמרי יכולים להתגלות על ידי גוגל, או על ידי אתרים אחרים שיקשרו מהם בטבעיות ובהתנדבות אם אין אף אתר המקשר אליהם?

עניין נוסף שלא הובהר בדבריו של מולר הוא ביטויי החיפוש שבהם האתרים ממוקמים לכאורה. סטטיסטית, ייתכן שרוב האתרים המופיעים בראש תוצאות החיפוש לא השיגו קישורים בכלל, אבל על אילו תוצאות חיפוש הם מדורגים? אתרים רבים נמצאים בראש תוצאות החיפוש על כל מיני ביטויים מוזרים וזניחים גם בלי שהתכוונו לכך, ורוב המקרים גם בלי לקבל שום תנועה מאותם ביטויים. אבל האם גם רוב המיקומים הראשונים בגוגל של ביטויים קצרי-זנב ופופולריים בנישות תחרותיות מורכבת מאתרים בלי קישורים?

בסופו של דבר, כל חברה לקידום אתרים (וגם אנחנו) יכולה לתת דוגמאות של אתרים שהגיעו למיקומים גבוהים בלי אף קישור, אבל גם דוגמאות הפוכות.