גוגל נקנסו על ידי האיחוד האירופי בסכום של 2.7 מיליארד דולר בשל תוצאות החיפוש מסוג קניות וההעדפה שניתנה לשירות השוואת המחירים של גוגל. גוגל מסרו כי הם מכבדים את ההחלטה אבל לא מקבלים אותה, וכי הם שוקלים לערער. האיחוד האירופי נתן לגוגל התראה של 90 יום לשינוי תוצאות החיפוש, אחרת הקנס יתפח וחיפוש הקניות לא יתאפשר בגוגל אירופה.

גוגל - איחוד אירופי קנס

כך נכתב בהודעה של האיחוד האירופי:

האיחוד האירופי קנס את גוגל בסכום של 2.42 מיליארד אירו בשל הפרה של חוקי ההגבלה העסקיים של האיחוד. גוגל ניצלו לרעה את שליטתם בשוק החיפוש באינטרנט כדי לתת יתרון לא חוקי למוצר אחר של גוגל, שירות השוואת מחירים.

החברה נדרשת להפסיק את התנהלותה בתוך 90 יום או שהיא תספוג קנס בגובה של עד 5% מהרווח היומי הממוצע של אלפאבית, חברת האב של גוגל.

 

גוגל כתבו פוסט תגובה להחלטת האיחוד האירופי ובו נטען כי מודעות הפרסום בחלק הקניות של מנוע החיפוש משרתות הן את הקונים, שמטרתם היא למצוא את המוצרים שהם מחפשים במהירות וביעילות, והן את המוכרים, המעוניינים לקדם את המוצרים האלה. החלטת הנציבות האירופית, נכתב בפוסט, ממעיטה בערך של הקישור המהיר הזה. עוד נכתב כי הנתונים של גוגל מראים כי משתמשים מעדיפים למצוא במנוע החיפוש קישורים ישירים אל המוצר, ולא הפניה אל האתרים שבהם הם יצטרכו לחזור על החיפוש מחדש. אלפי עסקים מאירופה משתמשים במודעות המשופרות של גוגל – הכוללות כיום גם תמונות, דירוגים ומחיר – והמודעות האלה עוזרות להן להתחרות בענקיות מסחר באינטרנט כמו אמזון ואיביי.