הבלוג שלנו

Facebook Home: פיצ'רים וענייני פרטיות

Gilad Sasson
7 באפריל 2013
זמן קריאה: 2 דקות

פייסבוק חשפה מוצר חדש: Facebook Home. בניגוד לציפיות, פייסבוק Home הוא לא טלפון חכם, וגם לא בדיוק מערכת הפעלה או אפליקציה. במילותיו של מארק צוקרברג, פייסבוק הום הוא "משפחה של אפליקציות", ו"דרך חדשה לראות את העולם באמצעות אנשים ולא אפליקציות". במילים פשוטות יותר, Home הוא מעין אפליקציית-על של פייסבוק שמחליפה את מסך הנעילה ואת מסך הבית, ומציגה עדכונים מחברים בפייסבוק.

פייסבוק הום דוחף קדימה את התוכן שמעודכן בפייסבוק ומאפשר למשתמשים להגיב, לסמן לייק, או לשתף תמונות ופוסטים של חברים מייד עם הפעלת המכשיר, מבלי להיכנס במיוחד לאפליקציית פייסבוק. הום כולל גם פיצ'ר שנקרא Chat Heads, שהוא שילוב בין תוכנת המסרים המיידיים של פייסבוק לכלי הסמסים הרגיל של הטלפון. משתמשים יכולים לקבל מסרים מיידיים בכל רגע, גם אם הם בדיוק עסוקים באפליקציה אחרות, ולבחור בין לפתוח את ההודעה (מבלי לעזוב את האפליקציה הנוכחית), לדחות אותה או לשמור אותה למועד מאוחר יותר.

פייסבוק הום יהיה זמין ב-Google Play החל מה-12 באפריל, והוא מותאם בינתיים רק לסמסונג גלקסי 2 ו-3 ו-HTC. הום יותאם גם לסמארטפונים עתידיים מבוססי אנדרואיד, ובחודשים הקרובים תושק גם גרסה לטאבלטים. משתמשי אייפון יישארו מחוץ לחוויית השיתוף של פייסבוק הום, מסר צוקרברג בראיון ל-Wired, מכיוון שאפל כופה את חוויית המשתמש על המכשירים שבפיתוחה ואינה מאפשרת למפתחים חיצוניים להשתלט על מסך הנעילה.

פייסבוק הום ופרטיות המשתמש

על אף ההתלהבות הכללית ממעין מערכת הפעלה של פייסבוק, היו רבים שהביעו חשש מפגיעה בפרטיות המשתמשים; היו שתהו אם הסמסים האישיים ייקראו על ידי פייסבוק ואחרים הוטרדו מהיכולת של פייסבוק לעקוב אחר מקום הימצאותם בכל זמן נתון.

יום אחרי הצגת פייסבוק הום הוציאה החברה מסמך שאלות ותשובות מפורט בנוגע לחששות המשתמשים מפני השתלטותה של הרשת החברתית על האנדרואיד. המסמך מבהיר שבדומה לכל אפליקציה, גם את פייסבוק הום אפשר להסיר ולמחוק לפי הצורך.

בנוגע לאיסוף מידע, פייסבוק תמשיך לאסוף מידע על כל פעילות שנעשית ברשת החברתית וגם תתחיל לאסוף מידע על מיקומים ועל הודעות דרך הפייסבוק. לפייסבוק הום אין גישה לפעולות שנעשות באפליקציות אחרות.

בהגדרות של פייסבוק הום תהיה אפשרות להסתיר את המידע על מיקום, אבל אם משאירים את האפשרות פתוחה, לפייסבוק יש אפשרות למקם כל פעילות שנעשתה ברשת החברתית, אפשרות שיכולה להתממש גם כשמשתמשים באפליקציה הסטנדרטית של פייסבוק. יחד עם זאת, פייסבוק מבטיחים שהם אינם עוקבים באופן פעיל אחרי המיקומים של המשתמשים.