הבלוג שלנו

למה לאמץ את קוד המעקב האסינכרוני של גוגל אנליטיקס

Gilad Sasson
8 ביוני 2012
זמן קריאה: 3 דקות

למרות שקוד המעקב האסינכרוני של גוגל אנליטיקס קיים בשוק כבר ממרץ 2010, אתרים ותיקים רביםטרם עדכנו את הגרסה והחליפו את קודמתה, גרסת ה-ga.js. למעשה, מנהלי אתרים שטרם ביצעו את העידכון מפסידים כמה הטבות ויתרונות משמעותיים הכלולים בקוד החדש ישן.

אם אין לכם מושג על מה אנחנו מדברים, נפתח בקצת רקע כללי המסביר במה מדובר. כדי להמחיש את ההבדל, חישבו על תהליך של טעינת נתונים דף באתר האינטרנט שלכם כעל מידע העובר בצינור. בגרסה המקורית של ga.js, קוד המעקב דרש הורדה של ספריית Javascript שלמה בכל טעינת עמוד לפני פריקת ושילוח הקוד.

למרבה הצער, תהליך זה חסם את הצינור כולו, והתוצאה היתה האטה משמעותית בזמני הטעינה של הדפים בשל עיכובים אלה,המליץ גוגל להתקין את קטעי קוד האנליטיקס לקראת הסוף בגוף הHTML כדי שקוד האנליטיקס יהיה האחרון להיטען וכך יכביד פחות על טעינת הדפים. המלצה זו לא הצליחה למנוע עיכובים ועיוותים בסטטיסטיקות.

השקתו של קוד המעקב האסינכרוני במרץ 2010 פותר חלק נכבד מבעיות אלו. הקוד מתבסס על AJAX  (ראשי תיבות של (asynchronous Javascript and XML files , והוא תופס צינור נפרד משאר קוד המקור של הדף. כתוצאה מכך, הקוד ניתן לטעינה מוקדמת יותר באותו הדף, מה שמאפשר לאנליטיקס לקלוט כמות גדולה יותר של נתונים בפחות זמן ולהביא לתוצאות מדויקות יותר.

ישנן שלוש סיבות עיקריות לשדרג לגרסה החדשה:

הקוד החדש משפר את מהירות האתר

אחד המאפיינים הייחודיים העיקריים של קוד המעקב האסינכרוני בהשוואה ל-ga.js  הוא אופי הטעינה על ידי האתר. מכיוון שהקודים האסינכרוניים אינם דורשים טעינה ויצירה של ספריית Javascript  מלאה, ניתן לטעון אותם הרבה יותר מהר לצד שאר האתר.
התוצאה היא עליה במהירות האתר והיא חשובה משתי סיבות  הראשונה היא שאין גולש שלא מעדיף אתר הנטען מהר יותר והשניה היא SEOית.  גוגל מעולם לא הסתירו את העדפתם לאתרים מהירים יותר, וגם קיצוץ של שניות בודדות יכול לשפר את האופטימיזציה של האתר ולהעלות את הדירוג שלו בתוצאות האורגניות.

ירידה באחוזי הנטישה

ההגיון הבריא אומר שככל שאתר נטען בצורה מהירה יותר כך הוא שומר את משתמשיו שמחים ונאמנים יותר. לכן זה אך טבעי שהמעבר לקוד החדש, שמשדרג את מהירות האתר, יפחית את אחוזי הנטישה.

מכיוון שלגולשי האינטרנט חלוקת קשב נמוכה וסף סבלנות נמוך, גם העיכוב הקטן והזניח ביותר של כמה שניות עלול לגרום לנטישתם את האתר. בנוסף, עדויות מראות שגוגל מעניק משקל רב לאחוזי נטישה בעת דירוג האתר. הסיבה לכך היא שאחוזי נטישה מצביעים על איכות התוצאות, ואתר עם אחוזי נטישה גבוהים לא עונה על צרכי החיפוש ככל הנראה, ולכן הוא אינו איכותי (או לא מקודם כראוי) בעיני גוגל ודירוגו ירד בהתאם.

שיפור בדיוק המידע

נוסף על שיפור המהירות וירידה באחוזי הנטישה עליהם דיברנו, המעקב האסינכרוני ישפר גם את רמת הדיוק של נתוני האנליטיקס שאתם מקבלים. מכיוון שמעקב האנליטיקס בקוד הקודם החל רק לאחר שהאתר סיים להיטען, יכול להיגרם אי-דיוק בנתונים כתוצאה מההשהיה, וכן סדרה של טעויות הנובעות משגיאה בטעינת קוד המקור של הדף. התוצאה היא שקוד האנליטיקס עלול לא להיטען כלל.

גוגל אנליטיקס בוורדפרס ופלטפורמות אחרות

אם האתר שלכם הוא אתר וורדפרס,  ג'ומלה,  דרופל, או כל פלטפורמת CMS אחרת המאפשרת להפעיל את גוגל אנליטיקס באמצעות תוסף כלשהו, סביר שהאתר כבר פועל באמצעות קוד המעקב האסינכרוני. עם זאת  אם אתם חוששים שזמן הטעינה של האתר הוא גבוה או שיש לכם ספקות לגבי תוקפם של נתוני האנליטיקס, פנו לספק תוסף האנליטיקס שלכם כדי לקבוע בוודאות שהוא פועל עם קוד המעקב החדש.