הבלוג שלנו

פטור מהנגשת האתר לאתרים קטנים ובינוניים

Gilad Sasson
2 בדצמבר 2015
זמן קריאה: דקה אחת

איגוד האינטרנט הישראלי הודיע אתמול על שינוי בתקנות הנגישות של אתרי אינטרנט, ובעלי אתרים קטנים ובינוניים יקבלו פטור אוטומטי מהנגשת האתר. את הפטור יקבלו אתרים בעלי מחזור עסקי שנתי נמוך מחצי מיליון שקלים. ההחלטה הגיעה בעקבות דיונים רבים של איגוד האינטרנט הישראלי מול הנציבות לשוויון זכויות במשרד המשפטים.

תקנות נגישות אתרים - עדכון

לפי תקנות הנגישות לשירות, כל אתר אינטרנט המספק שירות או מידע לציבור נדרש לעמוד בתקנות נגישות ולהתאים לבעלי מוגבלויות שונות כגון עיוורים ולקויי ראייה, בעלי מוגבלויות מוטוריות, לקויי שמיעה וכדומה (אלו מהווים כ-25% מהאוכלוסייה). התקנות אושרו באוקטובר 2013, ולאתרי אינטרנט ותיקים נדרשים להנגיש את האתר בתוך שלוש שנים (כלומר עד 26 באוקטובר 2016), ואתרים חדשים שהועלו בתוך שנתיים מיום האישור נדרשים להיות נגישים מידית. אתרים שיפרו את התקנות צפויים לעונשים כבדים.

עד העדכון הנוכחי היה אפשר להגיש בקשה לפטור מביצוע התאמה בשל מגבלות טכנולוגיות לאחר קבלת חוות דעת של איש מקצוע ופנייה לקבלת אישור ממורשה לנגישות השירות. כאמור, העדכון הנוכחי פוטר אוטומטית עסקים קטנים ובינוניים מהתאמת האתר לתקנות הנגישות, במטרה ליצור "נגישות מאוזנת, שתאפשר לבצע את המהלך המוסרי של הנגשת האינטרנט לבעלי המוגבלות מבלי להפוך את האינטרנט ללא נגיש לבעלי האתרים והעסקים עצמם".

למידע נוסף על הנגשת אתרי אינטרנט: https://www.nagish.org.il